Skip to content

114 Franklin AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1922

Last Sale Date
Jul 24, 2017

Property Information

Block277
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class43
Description1SF 4/2/2.5
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage750
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,900
78%
Improvement Value:$124,200
22%
Total Assessment$561,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,348+21.6%
2024$7,687+4.8%
2023$7,332+6.8%
2022$6,866+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$156,000

From:

To:

Sq Ft750DeedBook 8953, Page 3511Recorded6/8/2012

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 8864, Page 8676

Property Built

Built

Year Built: 1922