Skip to content

112 Franklin AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1921

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 15, 2020

Property Information

Block277
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1S-F-BUNG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage501
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,600
68%
Improvement Value:$162,200
32%
Total Assessment$506,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,745+26.7%
2024$6,904+10.9%
2023$6,227+7.2%
2022$5,809-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft501DeedBook 9417, Page 3303Recorded5/29/2020

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft501DeedBook 9248, Page 1431NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/13/2017

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8888, Page 7775

Property Built

Built

Year Built: 1921