Skip to content

104 Franklin AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1910

Last Sale Price
$531,000
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block277
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage742
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,100
73%
Improvement Value:$186,000
27%
Total Assessment$692,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,230+20.4%
2024$9,328+10.5%
2023$8,439+6.3%
2022$7,942+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$531,000

From:

To:

Sq Ft742DeedBook 9545, Page 2070Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft742DeedBook 9416, Page 3030Recorded5/26/2020

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft742DeedBook 9180, Page 3634Recorded8/12/2016

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 565, Page 442

Property Built

Built

Year Built: 1910