Skip to content

504 Green Grove RdNeptune, NJ 07753

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2011

Property Information

Block2803
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,385
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,200
54%
Improvement Value:$226,500
46%
Total Assessment$489,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,888+13.4%
2024$6,953+11.2%
2023$6,254+6.9%
2022$5,850+4.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939