Skip to content

550 Wayside RdNeptune, NJ 07753

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2005

Property Information

Block2702
Lot41
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.3

Building Details

Building Class17
Description1SFM2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,424
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,500
55%
Improvement Value:$246,600
45%
Total Assessment$547,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,072+7.5%
2024$8,438+10.6%
2023$7,632+3.9%
2022$7,347+11.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929