Skip to content

78 Franklin AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1904

Last Sale Price
$467,000
Last Sale Date
Sep 13, 2018

Property Information

Block280
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SFAL 10/6/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,209
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$426,300
55%
Improvement Value:$351,900
45%
Total Assessment$778,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,577+25.1%
2024$10,857+16.8%
2023$9,297+5.6%
2022$8,807+23.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$467,000

From:

To:

Sq Ft1,209DeedBook 9316, Page 5433Recorded10/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1904