Skip to content

55 Stockton AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2016

Property Information

Block281
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$602,900
62%
Improvement Value:$370,000
38%
Total Assessment$972,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,711+16.5%
2024$12,624-8.1%
2023$13,733-0.4%
2022$13,786+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 8839, Page 8493

Property Built

Built

Year Built: 1915