Skip to content

58 Franklin AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1915

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block281
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$529,200
72%
Improvement Value:$208,500
28%
Total Assessment$737,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,905+29.1%
2024$8,446-5.8%
2023$8,964+4.9%
2022$8,549+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915