Skip to content

57 Stockton AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1889

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block281
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SFAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,950
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$740,200
64%
Improvement Value:$417,100
36%
Total Assessment$1,157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,309+37.3%
2024$13,332+0.7%
2023$13,241+4.5%
2022$12,668+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1889