Skip to content

116 Stockton AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 2019

Property Information

Block287
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1SFM1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,175
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$681,200
55%
Improvement Value:$566,600
45%
Total Assessment$1,247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,215+23.2%
2024$14,781+8.8%
2023$13,582+3.3%
2022$13,142+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949