Skip to content

143 Inskip AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1950

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block289
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class45
Description1SFAL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,593
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
38%
Improvement Value:$608,800
62%
Total Assessment$983,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,998+16.4%
2024$12,028+10.4%
2023$10,898+23.4%
2022$8,830+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,593DeedBook 9439, Page 839NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/8/2020

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5222, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 1950