Skip to content

1423 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1951

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block409
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-2AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,629
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,200
51%
Improvement Value:$256,300
49%
Total Assessment$524,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,869+13.9%
2024$6,908+16.3%
2023$5,938+6.0%
2022$5,602+10.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,629DeedBook 9608, Page 912Recorded8/3/2022

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,629DeedBook 9136, Page 8333NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1951