Skip to content

2709 Highway 33Neptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Apr 18, 1990

Property Information

Block2901
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,200
51%
Improvement Value:$262,400
49%
Total Assessment$531,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,915+13.8%
2024$6,953+30.9%
2023$5,312+7.1%
2022$4,960+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4997, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1950