Skip to content

714 Coral WayNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 23, 2016

Property Information

Block3507
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description1SFM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,700
59%
Improvement Value:$198,000
41%
Total Assessment$482,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,181+19.3%
2024$6,018+12.0%
2023$5,373+15.8%
2022$4,638+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 9216, Page 524NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded3/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960