Skip to content

2705 Highway 33Neptune, NJ 07753

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Sep 23, 2025

Property Information

Block2901
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.4

Building Details

Building Class17
Description1SFV2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,200
63%
Improvement Value:$171,600
37%
Total Assessment$466,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,393+17.2%
2024$6,310+9.5%
2023$5,762+6.6%
2022$5,403+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,144DeedBook 9758, Page 7584Recorded9/30/2025

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 8672, Page 2115

Property Built

Built

Year Built: 1951