Skip to content

2609 Highway 33Neptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$287,600
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block2902
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page42.2

Building Details

Building Class17
Description1SFAL2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,715
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$341,600
56%
Improvement Value:$270,600
44%
Total Assessment$612,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,145+15.7%
2024$7,907+6.8%
2023$7,402+19.3%
2022$6,206+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$287,600

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 9185, Page 9611Recorded9/12/2016

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 8089, Page 1588

Property Built

Built

Year Built: 1950