Skip to content

220 Green Grove RdNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2005

Property Information

Block2909
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,433
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,200
46%
Improvement Value:$336,500
54%
Total Assessment$618,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,179+12.4%
2024$8,167+18.6%
2023$6,886+6.6%
2022$6,462+4.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958