Skip to content

216 Green Grove RdNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 18, 2018

Property Information

Block2909
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.3

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-DG2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,300
58%
Improvement Value:$226,900
42%
Total Assessment$539,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,580+15.5%
2024$7,432+12.9%
2023$6,584+6.4%
2022$6,191-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 9289, Page 4056Recorded5/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1930