Skip to content

217 Hawthorne StNeptune, NJ 07753

Built 1953

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block2909
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,144
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,200
67%
Improvement Value:$166,400
33%
Total Assessment$503,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,888+19.5%
2024$6,601+1.1%
2023$6,531+6.2%
2022$6,149+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 9657, Page 6364Recorded8/28/2023

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4985, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1953