Skip to content

437 Prospect PlNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$245,500
Last Sale Date
Mar 28, 2012

Property Information

Block2910
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.3

Building Details

Building Class17
Description1SFM1G 5/3/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,069
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,100
60%
Improvement Value:$159,700
40%
Total Assessment$401,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,447+15.2%
2024$5,595-3.5%
2023$5,798+7.4%
2022$5,397+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$245,500
DeedBook 8943, Page 6259

Property Built

Built

Year Built: 1955