Skip to content

114 Sycamore StNeptune, NJ 07753

Built 1969

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block2915
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,670
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,200
54%
Improvement Value:$243,900
46%
Total Assessment$527,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,153+14.3%
2024$7,130+10.2%
2023$6,470+6.8%
2022$6,060+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,670DeedBook 9551, Page 5371Recorded10/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 1969