Skip to content

118 Sycamore StNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$338,000
Last Sale Date
Feb 13, 2017

Property Information

Block2915
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.3

Building Details

Building Class18
Description2SFM1G 9/4/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,480
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,400
54%
Improvement Value:$252,400
46%
Total Assessment$543,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,152+13.0%
2024$8,100+5.7%
2023$7,660+6.5%
2022$7,193-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$338,000

From:

To:

Sq Ft2,480DeedBook 9214, Page 9264Recorded2/28/2017

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft2,341DeedBook 5872, Page 420Recorded10/25/1999

Property Built

Built

Year Built: 1961