Skip to content

104 Sycamore StNeptune, NJ 07753

Built 2005

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jun 10, 2004

Property Information

Block2915
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,048
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,300
41%
Improvement Value:$419,200
59%
Total Assessment$716,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,768+9.0%
2024$10,800+10.8%
2023$9,743+4.4%
2022$9,330+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 8376, Page 7317