Skip to content

611 Prospect PlNeptune, NJ 07753

Built 2019

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Oct 26, 2015

Property Information

Block2917
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.3

Building Details

Building Class---
Description1S-S-R-AG2-1U
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,606
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,600
37%
Improvement Value:$538,400
63%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,884-3.0%
2024$15,351+29.8%
2023$11,831+5.9%
2022$11,168-1.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 9145, Page 4787Recorded12/22/2015