Skip to content

701 Fletcher DrNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block2919
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage856
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,400
70%
Improvement Value:$124,900
30%
Total Assessment$416,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,536+19.6%
2024$5,465-1.2%
2023$5,534+7.0%
2022$5,174+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954