Skip to content

709 Fletcher DrNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block2919
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.3

Building Details

Building Class17
Description1S-S-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,900
46%
Improvement Value:$302,300
54%
Total Assessment$563,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,161+11.4%
2024$8,223+44.1%
2023$5,705+7.5%
2022$5,306+5.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 9660, Page 8181Recorded9/22/2023

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 9366, Page 3287NU CodeBankruptcy (13)Recorded9/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1955