Skip to content

715 Fletcher DrNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 7, 2011

Property Information

Block2919
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,000
46%
Improvement Value:$310,800
54%
Total Assessment$577,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,699+12.2%
2024$7,751+17.0%
2023$6,624+6.9%
2022$6,197+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8924, Page 5290

Property Built

Built

Year Built: 1961