Skip to content

85 Fletcher Lake AveOcean Grove, NJ 07756

Built 1947

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 25, 2000

Property Information

Block296
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2S 5/1/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,600
56%
Improvement Value:$361,800
44%
Total Assessment$815,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,008+14.3%
2024$12,257-5.0%
2023$12,906-0.4%
2022$12,956+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5978, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1947