Skip to content

1112 11th AveNeptune, NJ 07753

Built 1985
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block301
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
DescriptionMASTERCRAFT
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage5,000
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,800
51%
Improvement Value:$353,300
49%
Total Assessment$722,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,416+12.7%
2024$11,018-1.1%
2023$11,142+1.6%
2022$10,965-1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5775, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1985