Skip to content

1107 11th AveNeptune, NJ 07753

Built 1984
Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,865,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block302
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description1S-B-B-1U
Dwellings0
ZoningIL
Sq Footage18,267
Acreage0.96

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$274,000
25%
Improvement Value:$823,600
75%
Total Assessment$1,097,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,822-1.5%
2024$19,104-13.6%
2023$22,100-0.2%
2022$22,152-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,865,000
DeedBook 9769, Page 7832Recorded12/10/2025

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 8731, Page 992

Property Built

Built

Year Built: 1984