Skip to content

1117 11th AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block302
Lot30
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,287
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
57%
Improvement Value:$183,300
43%
Total Assessment$430,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,964+14.0%
2024$6,110+41.7%
2023$4,311+7.4%
2022$4,014+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930