Skip to content

1123 Heck AveNeptune, NJ 07753

Vacant Land

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block305
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,817+29.3%
2024$2,178+58.6%
2023$1,373+30.5%
2022$1,053+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 9736, Page 2964Recorded5/5/2025

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5155, Page 235