Skip to content

1129 Heck AveNeptune, NJ 07753

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 23, 2019

Property Information

Block305
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,100
48%
Improvement Value:$204,300
52%
Total Assessment$389,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,992+11.5%
2024$5,373+29.8%
2023$4,139+12.3%
2022$3,687+3.7%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$141,129

From:

To:

Sq Ft1,362DeedBook 9226, Page 7850NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded5/12/2017

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 8729, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1977