Skip to content

38 Shorebrook CircleNeptune, NJ 07753

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block3401
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,838
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,900
49%
Improvement Value:$298,600
51%
Total Assessment$585,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,831+15.1%
2024$7,671+13.7%
2023$6,746+13.8%
2022$5,930+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968