Skip to content

34 Shorebrook CircleNeptune, NJ 07753

Built 1963

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 20, 1998

Property Information

Block3401
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description1SALG 6/3/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,500
53%
Improvement Value:$270,800
47%
Total Assessment$571,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,170+15.3%
2024$7,950+5.8%
2023$7,512+12.7%
2022$6,663+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5733, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1963