Skip to content

27 Edgemere RdNeptune, NJ 07753

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block3401
Lot33
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.2

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,800
55%
Improvement Value:$262,900
45%
Total Assessment$581,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,291+16.3%
2024$7,992+11.3%
2023$7,180+13.2%
2022$6,341+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$279,900

From:

To:

Sq Ft1,796DeedBook 9169, Page 7817Recorded6/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1953