Skip to content

23 Spray BlvdNeptune, NJ 07753

Built 1999

Last Sale Price
$158,500
Last Sale Date
Oct 21, 1999

Property Information

Block3502
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG(2)-1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,166
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,200
46%
Improvement Value:$336,200
54%
Total Assessment$625,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,137+13.0%
2024$8,974+6.9%
2023$8,397+11.0%
2022$7,563+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 5873, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1999