Skip to content

26 Golfview DrNeptune, NJ 07753

Built 1987

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block3502
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,900
52%
Improvement Value:$284,600
48%
Total Assessment$597,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,219+10.9%
2024$8,309+11.9%
2023$7,425+12.9%
2022$6,579+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 9523, Page 1944NU CodeFamily (1)Recorded6/25/2021

Property Sale

Sale
$199,800
DeedBook 4861, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1987