Skip to content

705 Coral WayNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Mar 31, 1997

Property Information

Block3506
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,900
60%
Improvement Value:$192,400
40%
Total Assessment$479,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,132+19.7%
2024$5,958+9.1%
2023$5,460+15.7%
2022$4,721+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5591, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1959