Skip to content

707 Coral WayNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 16, 2018

Property Information

Block3506
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-AC-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,100
64%
Improvement Value:$164,300
36%
Total Assessment$452,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,745+16.8%
2024$5,776+4.4%
2023$5,530+15.5%
2022$4,787-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 9276, Page 7132Recorded3/2/2018

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4865, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1960