Skip to content

8 Dartmouth RdNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block3704
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-S-2AG-1U5
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,780
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,300
38%
Improvement Value:$404,100
62%
Total Assessment$649,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,035-1.3%
2024$10,170+20.1%
2023$8,469+3.3%
2022$8,199+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft2,780DeedBook 9623, Page 4270Recorded11/9/2022

Property Sale

Sale
$388,000

From:

To:

Sq Ft2,780DeedBook 9329, Page 9803Recorded1/8/2019

Property Sale

Sale
$362,000
DeedBook 8967, Page 1153

Property Built

Built

Year Built: 1956