Skip to content

14 Cornell AveNeptune, NJ 07753

Built 1972

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block3706
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,600
52%
Improvement Value:$221,300
48%
Total Assessment$463,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,564+14.3%
2024$7,489+22.1%
2023$6,132+2.6%
2022$5,977+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972