Skip to content

15 Cornell AveNeptune, NJ 07753

Built 1973

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block3805
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,700
48%
Improvement Value:$262,600
52%
Total Assessment$504,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,671+14.0%
2024$7,604+28.9%
2023$5,899+2.7%
2022$5,742+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973