Skip to content

912 Ruth DrNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2004

Property Information

Block2406
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 7/4/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
54%
Improvement Value:$244,900
46%
Total Assessment$527,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,846+12.0%
2024$7,007+46.3%
2023$4,790-11.5%
2022$5,412+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959