Skip to content

19 Vanada DrNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block3803
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page48.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,500
54%
Improvement Value:$207,000
46%
Total Assessment$451,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,844+16.1%
2024$6,758+22.6%
2023$5,511+2.3%
2022$5,386+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 9659, Page 9076Recorded9/15/2023

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 9200, Page 3267NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1950