Skip to content

4 Denbo DriveNeptune, NJ 07753

Built 1961

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Sep 10, 2019

Property Information

Block3808
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,300
50%
Improvement Value:$244,900
50%
Total Assessment$490,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,012+13.6%
2024$7,932+9.9%
2023$7,216+3.0%
2022$7,008+25.9%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 9370, Page 2549Recorded9/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 1961