Skip to content

9 Princeton AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Aug 29, 1996

Property Information

Block3808
Lot23
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class17
Description2SFG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,700
60%
Improvement Value:$161,200
40%
Total Assessment$402,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,517+16.8%
2024$6,438+22.0%
2023$5,276+2.2%
2022$5,164+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5531, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1955