Skip to content

309 Highway 35 SoNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 3, 2020

Property Information

Block401
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class45
Description2S-F-L-1U
Dwellings2
ZoningB-1
Sq Footage1,900
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,500
63%
Improvement Value:$112,400
37%
Total Assessment$306,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,924+15.7%
2024$4,255+7.9%
2023$3,943-21.1%
2022$4,994+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 9443, Page 9387NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/28/2020

Property Sale

Sale
$45,200

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 5976, Page 173NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/25/2000

Property Built

Built

Year Built: 1930