Skip to content

1319 Monroe AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jan 27, 2009

Property Information

Block708
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,600
42%
Improvement Value:$279,700
58%
Total Assessment$482,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,822+8.9%
2024$7,182+29.5%
2023$5,547+11.2%
2022$4,988+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 8756, Page 1532

Property Built

Built

Year Built: 1930