Skip to content

1203 09th AveNeptune, NJ 07753

Built 1904

Last Sale Date
Jun 30, 1992

Property Information

Block403
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1S-S-OLD-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,501
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,600
49%
Improvement Value:$262,600
51%
Total Assessment$516,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,692+12.9%
2024$6,812+26.3%
2023$5,392+6.9%
2022$5,043+3.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 5150, Page 880

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4925, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1904